Leczenie kanałowe zębów

Prawdopodobnie odwiedzasz tę stronę, bo Twój lekarz dentysta stwierdził, że niezbędne jest leczenie kanałowe, czyli endodontyczne. Nie jesteś jedyną osobą. Ponad 14 milionów zębów jest leczonych rocznie właśnie tą metodą. Gdy wybierzesz nasze usługi, to podejmujesz decyzję o ratowaniu Twojego uzębienia, które będzie stanowiło silną podstawę przy nagryzaniu oraz żuciu przez resztę Twojego życia. Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Co to jest leczenie kanałowe?

Endodoncja wywodzi się z greckich słów „endo-wewnątrz” oraz „odont-ząb”. Aby zrozumieć, jak funkcjonuje leczenie kanałowe, niezbędne jest podanie kilku informacji o anatomii zębów. Wewnątrz zęba pod najtwardszą tkanką organizmu, czyli szkliwem znajdziemy twardą warstwę zębiny. Po nią możemy się natknąć na komorę oraz kanał albo kanały zależnie do typu zęba. Komora oraz kanały to jamy wewnątrz zęba wypełniane miazgą, to znaczy nerwami, naczyniami krwionośnymi oraz tkanką łączną. Leczenie kanałowe zębów polega na oczyszczeniu komory oraz kanałów z zainfekowanej miazgi oraz wypełnieniu ich właściwym materiałem. Miazga jest istotna podczas rozwoju zęba. Natomiast gdy ząb jest już dojrzały może funkcjonować bez miazgi, bo ciągle jest odżywiany przez otaczającą go tkankę nazywaną ozębną.

Jakie są powody leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe jest niezbędne, gdy dojdzie do zapalenia albo zakażenia miazgi. Mogą je spowodować następujące czynniki: głęboka próchnica, zabiegi przeprowadzane na zębie, jak również pęknięcie czy złamanie zęba. Niekiedy uraz zęba może doprowadzić do uszkodzenia miazgi nawet jeśli nie występują widoczne pęknięcia czy odłamów. Jeżeli nie pójdziemy do dentysty, aby wyleczyć zmienioną zapalnie albo zakażoną miazgę, to może to skutkować silnym bólem oraz wykształceniem się ropnia. W naszym gabinecie dentystycznym w Łodzi przeprowadzamy leczenie kanałowe. Nie musisz się obawiać bólu, bo zabieg jest przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym. Po zabiegu natomiast ząb może być przez kilka dni bardziej wrażliwy na ból. Jeżeli chcesz się umówić na wizytę lub rozwiać wątpliwości dotyczące leczenia kanałowego, zgłoś się do nas!

Umów swoją wizytę

Jeśli wybrany termin będzie niedostępny, zaproponujemy najbliższy wolny termin.

*Pole obowiązkowe

Kontakt:

Pryliński Stomatologia - Specjalistyczne Leczenie Stomatologiczne

Więckowskiego 20, lokal 43
90-553 Łódź